Image
Makalelerde Anahtar Kelime Nasıl Kullanılmalı?

Makalelerde Anahtar Kelime Nasıl Kullanılmalı?

Anahtar kelimeler içeriğe eşit bir şekilde dağıtılmalıdır. Ayrıca fazla kullanımdan kaçınılmalıdır. Keyword’ler, SEO uyumlu makalenin adeta yapı taşlarıdır. Yanlış bilinen eski teknikler, sıralamalarınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

SEO Dostu İçeriklerde Keyword Kullanımının Önemi

Anahtar kelime yani keyword, arama motorlarının odaklanmasını istediğimiz kelime ya da kelime gruplarıdır. Yani Google, Yandex ve Bing gibi arama motorlarına, hangi arama terimlerini yazdığımız da çıkmasını istediğimiz unsurlardır.

Örneğin; “Bitcoin madenciliği nedir?” başlıklı bir makale hazırlıyorsunuz. Anahtar kelimeniz de “Bitcoin madenciliği” olsun.

Burada Google’a “Bitcoin madenciliği” yazıldığında çıkmak istediğinizi belirtiyorsunuz. Metin içerisinde bunun için çeşitli vurgulamalar yapmaktayız. Şimdi bu vurgulamaların nasıl olduğuna ve anahtar kelime kullanımına geçelim.

SEO Uyumlu Makalelerde Keyword Kullanımı

Günümüzde pek çok web girişimcisi eski teknikleri kullanıyor. İçeriğin onlarca anahtar kelime ile doldurulması, birbirini tekrar eden cümleler ve paragraflar bunlara örnektir. Ancak bu tür teknikler artık yarardan çok zarar getirmektedir. Peki, ne yapmak gerekiyor? Hemen açıklayalım:

  • Anahtar kelime kullanımını her 100 kelimede 1.25 adet olacak şekilde kullanmak idealdir. Yani 300 kelimelik bir makale de 3-4 defa kullanmak ideal olacaktır.
  • Anahtar kelimeler mutlaka kalın ve italik olacak şekilde vurgulanmalıdır.
  • Anahtar kelimeler başta, ortada, sonda olacak şeklilde içeriğe eşit bir şekilde dağıtılmalıdır.
  • Keyword, içeriğin en başında mutlaka geçmelidir.
  • Bir makale içerisinde 3-4 farklı anahtar kelime kullanmak yerine 1 ya da 2 anahtar kelime kullanmak daha sağlıklı olacaktır.
  • Özellikle web siteniz yeniyse yüksek hacimli keyword’ler ile zaman kaybetmek yerine düşük hacimlilere odaklanmak gerekir.
  • En iyi anahtar kelime analizi, rakip siteleri incelemek ve tespit ettiğimiz keyword’lerin türevlerini Google’dan araştırmaktır.

Elbette anahtar kelime kullanımı sıralama için tek başına yeterli değildir. Makalenin özgünlüğü, iç-dış link kullanımı, meta açıklama, resim kullanımı, paragrafların kısa tutulması, cümlelerin kısa tutulması, altbaşlık kullanımı, içeriğin uzunluğu ve sitenin genel SEO performansı gibi onlarca faktör olduğunu unutmayın.