Image
SEO Dostu İçerik Sıralama Almak İçin Yeterli Mi?

SEO Dostu İçerik Sıralama Almak İçin Yeterli Mi?

Kaliteli, özgün ve kullanıcılara fayda sağlayan içerikler SEO’nun vazgeçilmez bir parçasıdır. Ancak sıralama almak için sadece içerikler yetmez. Eğer web siteniz gerekli SEO standartlarını karşılamıyorsa, içerik tek başına bir şey ifade etmeyecektir.

SEO, onlarca çalışmanın bir bütün halinde işleme koyulmasıdır. Örneğin; yalnızca backlink almak yararlı olmaz. Sadece makale girişi gerçekleştirmek ya da reklam vermek de yetersizdir. Peki, nelere dikkat etmek gerekiyor? Gelin birlikte bakalım.

Arama Motorlarının Sıralama Faktörleri

1- Site Hızı

Site hızınız hem mobil hem de masaüstünde max. 3 saniye olmalıdır. 3 saniyeyi aşan siteler, kullanıcıların sıkılmasına ve çıkmasına neden olur. Hız, Google için önemli bir faktördür.

2- Mobil Uyumluluk

Artık neredeyse her 3 kişiden 2’sinde bir akıllı telefon ya da tablet var. Günlük hayatımızda bu küçücük cihazları çok sık kullanılır olduk. Özellikle web gezintilerinde mobil oldukça fazla tercih ediliyor. Sitenizin %100 oranında mobil uyumlu olduğundan emin olun.

3- SEO Uyumlu İçerikler

Arama motorları her zaman kullanıcılara fayda sağlayan, kaliteli ve özgün içeriklere önem verir. Kopya ya da yapay zeka kullanmadan orijinal metinler oluşturmaya özen gösterin.

4- Backlink (Geri Bağantılar)

Backlink, mutlaka otoriter sitelerden alınmalıdır. Burada ücretli olup olmaması önemli değildir. Önemli olan sitenizin konseptiyle benzer bir platformdan alınması ve ideal seviyede bir otoriteye sahip olmasıdır. 1000 tane spam, boş ve işe yaramaz backlink yerine 1 tane kaliteli backlink almak çok daha verimli olacaktır.

5- İç SEO

İç SEO, web sitenizdeki sayfalar, içerikler, kategoriler, etiketler, resimler vb. öğeleri kapsar. Bunları arama motorlarına ve anahtar kelimelerinize uygun bir şekilde düzenlemelisiniz.

6- Meta Tags

Meta taglar, sitenizi arama motorlarına tanıttığınız etiketlerdir. Bunlar genellikle header dosyasında … arasına yapıştırılır. Sitenizin açıklaması, sahibi, dili, tarayıcı rengi vb. öğeleri kapsar. (Meta etiketlerde keyword tagı artık Google tarafından tanınmamaktadır. O yüzden tavsiye etmiyoruz.)

Bu liste elbette uzatılabilir. Ancak dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlar bunlardır. Ek olarak Search Console kullanımı, tema tasarımı, hosting kalitesi, alan adı yaşı, kullanıcı deneyimi vb. onlarca sıralama faktörü bulunmaktadır.

Bu sıralamaların içerisinde en fazla hassas davranmanız gereken madde ise şüphesiz SEO uyumlu içeriklerdir. Çünkü içerik, siteyi dolduran ve en çok dikkat çeken öğedir. SEO uzmanlarının da dediği gibi: İçerik kraldır!