Image
SEO Dostu Makalede Altbaşlık Kullanımı

SEO Dostu Makalede Altbaşlık Kullanımı

Altbaşlık kullanımı, SEO dostu makale yazarken oldukça önemlidir çünkü arama motorlarının içeriği daha iyi anlamasına ve okuyucuların da içeriği daha kolay taramasına yardımcı olur. Ayrıca sürükleyici bir etki yaratır ve daha fazla fayda sağlar.

Fakat altbaşlık kullanımında yanlış bilinen pek çok nokta var. Bu konuda dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

Anahtar Kelimeleri Kullanın: Altbaşlıklarınızda anahtar kelimeleri kullanarak içeriğinizin ana temasını vurgulamanız gerekir. Bu, arama motorlarının içeriğinizi indekslerken hangi konulara odaklanması gerektiğini anlamasına yardımcı olur.

Hiyerarşik Yapı: Altbaşlıklar, içeriğinizi hiyerarşik bir yapıda düzenlemenizi sağlar. Başlık, altbaşlıklar ve paragraflar arasında mantıklı bir akış sağlayarak okuyucuların içeriği daha kolay anlamasını sağlar. Tüm metni tek bir başlık altında toplamaktansa altbaşlıklara bölmek daha ilgi çekici ve sürükleyici olacaktır. Buda ziyaretçinin sitede kalma oranını arttırır.

Konuyla İlgili: Altbaşlıklarınız kısa, öz ve açık olmalıdır. Okuyucuların içeriği incelerken hangi konunun ele alındığını hemen anlaması önemlidir. Ayrıca konuyla ilgili olması da önemlidir. Örn; elmanın faydaları başlıklı bir yazıda armutun yararları gibi bir altbaşlık kullanılmamalıdır.

İçerik İçinde Tekrar: Anahtar kelimelerinizi içeriğin farklı bölümlerinde tekrarlayarak, içeriğinizi arama motorları için daha belirgin hale getirebilirsiniz. Ancak bunu doğal bir şekilde yapmaya özen gösterin, zorlama olmamalı. Aksi halde hem okuyucuyu sıkar hem de anlam bütünlüğünü bozar.

Okunabilirlik: Altbaşlıkları okunabilir ve anlaşılabilir bir şekilde oluşturun. Karmaşık veya anlaşılmaz başlıklar hem okuyucuları hem de arama motorlarını rahatsız edebilir.

Düzen: Altbaşlıkları düzenli aralıklarla kullanarak içeriğinizi bölümlere ayırın. Bu, okuyucuların içeriğinizi daha rahat incelemesine ve anlamasına yardımcı olur.

Altbaşlık SEO açısından büyük artılar sağlamaktadır. Özellikle Google’da ilk sayfalarda yer alan içerikleri incelediğinizde tek bir başlık altında koca bir metnin toplandığını kolay kolay göremezsiniz. Hemen hemen hepsinde altbaşlıklar kullanılmıştır.

Peki, ideal altbaşlık sayısı nedir? Aslında bu durum konunun kapsamı ve anlatım tarzı ile ilgili bir durum. Fakat min. 2-3 altbaşlık kullanmaya özen gösterin.