Image
SEO uyumlu başlık ne demek?

SEO uyumlu başlık ne demek?

SEO uyumlu başlık ne demek, nelere dikkat etmek gerekir? Önemli tavsiyeler ve ipuçları sizlerle.

SEO uyumlu başlık, arama motorları (Google, Yandex, Bing vb.) için optimize edilmiş başlık demektir. İdeal bir başlık, kullanıcıların arama motorlarında arama yaptıklarında bulunabilirliğini artırmak için belirli anahtar kelimeleri veya terimleri içermelidir. Amaç, hedef kitleyi çekmek ve içeriğin arama sonuçlarında üst sıralarda görünmesini sağlamaktır.

SEO uyumlu başlıklar aynı zamanda kullanıcıların içeriği anlamalarına ve tıklamalarına yardımcı olacak şekilde ilgi çekici ve açık olmalıdır. Örneğin; anahtar kelimemiz; Bitcoin Nedir? Olsun.

Bitcoin Nedir? Yatırımcılar İçin Kapsamlı Rehber
Bitcoin Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Dev Rehber
Bitcoin Nedir? Fırsatlar ve Riskler Hakkında Her Şey

Yukarıdaki örneklerde de göreceğiniz üzere 3 başlığın içerisinde de anahtar kelimemiz mevcut. Ayrıca merak uyandırıcı ve tıklama oranlarını arttırıcı kelimeler ile tamamlanmış.

Başlığınızı hazırlarken bu gibi unsurlara dikkat etmeniz lazım. İçerisinde anahtar kelimeniz geçmeli ve ilgi çekici bir şekilde tamamlanmalıdır. Yalnızca “Bitcoin Nedir?” şeklinde bir başlık oluşturmak kullanıcıların ilgisini çekmeyecektir. Çünkü bu konuda binlerce sitenin yayını mevcut. Dolayısıyla farkınız olmalıdır.

SEO başlık kaç karakter olmalı?

SEO başlık kaç karakter olmalı?
SEO başlık kaç karakter olmalı?

SEO başlık 60 karakteri geçmemelidir. Aksi halde Google sonuçlarında başlığınızın tamamı görünmez ve sıralama açısından olumsuz bir etki yaratır.

Bu konuda hassas davranmanız ve alışkanlık haline getirmeniz gerekiyor. Elbette başlığınızın karakter sayısını tek tek kontrol etmeniz zor olabilir.

Bunun için Google’a “Kelime Sayacı” ya da “Karakter Sayacı” yazdığınızda karşınız pek çok araç çıkar. Başlıklarınızı bu araçlardaki ilgili alana yapıştırarak kaç karakter olduğunu öğrenebilirsiniz.

Konu Özeti

SEO başlığınız, ilgi çekici, merak uyandırıcı ve harekete geçirici nitelikte olmalıdır. İçerisinde mutlaka anahtar kelimeniz geçmelidir. Ayrıca başlık, 60 karakteri geçmemelidir. Ayrıca başlığınızın tıklanma oranlarını arttırmak için ilgi çekiciliği abartmamalısınız. Kullanıcı, başlıkta ne yazıyorsa içerikte onları bulmalıdır.

Böylece SEO uyumlu başlık ne demek sorusuna ve diğer detaylara değinmiş olduk.

Sıkça Sorulan Sorular

Kolay ve SEO uyumlu bir URL nasıl olmalı?

Bir URL’nin SEO uyumlu olabilmesi için içerisinde anahtar kelime geçmelidir. Kısa olmalıdır ve anahtar kelime dışında farklı bir kelime ya da rakam geçmemelidir.

En iyi SEO Nasıl Yapılır?

SEO, çok geniş bir kavramdır. İçerisinde onlarca alanı barındırır. Ancak SEO çalışmalarında en büyük pay kaliteli içeriklerindir. Kaliteli, özgün ve profesyonel içerikler SEO’nun vazgeçilmezidir.