Image
SEO Uyumlu Makale Yapay Zeka İle Yazılır Mı?

SEO Uyumlu Makale Yapay Zeka İle Yazılır Mı?

SEO uyumlu makale yapay zeka ile yazılır mı, nelere dikkat etmek gerekir? Önemli tavsiyeler ve ipuçları sizlerle.

2020 sonrası dünya yapay zeka teknolojilerini daha yakından tanımaya başladı. Günümüzde dört bir yanımız AI sistemleri ile çevrili denebilir. Yapay zeka en çok dijital alanı etkiledi. Bunun pek çok olumlu etkisi olduğu gibi olumsuz sonuçları da var.

Özellikle ChatGPT gibi sohbet robotları yazılımdan seo uyumlu makalelere, ödevlerden tezlere, pazarlamadan reklam çalışmalarına kadar sayısız alanda aktif bir şekilde kullanılıyor. Peki, SEO uyumlu makalelerde yapay zeka kullanımının etkisi nasıl oldu? Yararlı mı yoksa zararlı mı? Gelin hep birlikte yakından bir göz atalım.

Yapay Zeka Makale Yazabilir Mi?

SEO uyumlu makale yapay zeka ile yazılır mı?
SEO uyumlu makale yapay zeka ile yazılır mı? Yapay zeka makale yazabilir mi?

SEO uyumlu makale yapay zeka ile yazılabilir. Ancak kullanıcılara fayda sağlama açısından sınıfta kaldığını belirtmek isteriz. Çünkü yapay zeka ile yazılan makalelerde soğuk bir dil vardır. Akıcı anlatımdan uzak, tekrar eden cümlelerin ve kelimelerin olduğu, yeterince detaya yer verilmeyen içerikler söz konusudur.

İlk başlarda SEO uyumlu makale alıcıları ve satıcıları yapay zekaya odaklansa da bunun yanlış bir karar olduğunu anladılar. Artık neredeyse hiç bir müşteri yapay zeka ile yazılan makaleleri kabul etmiyor. Bunu pek çok forumda ve freelancer platformunda görmekteyiz.

Yigo Dijital olarak bu konuda hassas davranıyoruz. Hazırladığımız hiçbir içerikte yapay zekaya yer vermiyoruz. Çünkü AI sistemleri ile oluşturulan içerikler hem kullanıcılara fayda sağlamıyor hem de sıralamalarda olumsuz etki yaratıyor.

ChatGPT Makale Yazar Mı?

ChatGPT elbette makale yazabilir. Bunu reklam çalışmalarınızda, pazarlama çalışmalarınızda veya herhangi bir konuda bilgi ihtiyacınızı karşılamak için kullanabilirsiniz. Fakat söz konusu SEO uyumlu makale olduğunda yapay zeka kullanmanızı önermiyoruz.

Özellikle web site sahipleri, makale maliyetlerini düşürmek için bu yola başvurabiliyorlar. Fakat sitelerine verdikleri zarar uzun vadede çok daha fazla maliyete neden olabiliyor.

Aynı şekilde içerik üreticileri de kolaya kaçarak siparişlerinde yapay zeka sistemlerinden destek alabiliyor. Bu da müşteri ve itibar kaybına sebep oluyor. O nedenle ChatGPT’yi hangi alanda ve nasıl kullandığınız çok önemlidir.

ChatGPT ödev yapar mı?

ChatGPT ödev yapar. Ancak bu durum başınıza büyük dertler açabilir. Artık ücretsiz bir şekilde sunulan onlarca yapay zeka dedektörü mevcut. Bu araçlar bir yazının insan ya da yapay zeka tarafından üretilip üretilmediğini tespit edebiliyor.

Ayrıca ChatGPT il ödev yapmak etik değildir. Çeşitli cezalarla karşılaşmanıza neden olabilir. Tüm soruları doğru cevaplatıp öğretmenlerinize sunduğunuzda sizlere benzer sorular sorarak sizi test edebilir. Bunun yanında AI sistemleri kaliteli bir eğitim açısından da sizleri geriye atacaktır.

Konu Özeti

Yapay zeka sistemleri ile SEO uyumlu makale, ödev, tez vb. pek çok şey yazılabilir. Ancak bunların hiçbiri doğru değildir. Adı üstünde yapay olması nedeni ile kolayca tespit edilebilir. Yarardan çok zarar getirecektir. Özellike SEO uyumlu makale alanında kullanıcılara fayda sağlamaz. Fakat amacınız yalnızca tıklama almak ise kullanabilirsiniz. Aşırı talep nedeniyle Yigo Dijital Akademi’de ChatGPT’de kullanabileceğiniz pek çok SEO ve içerik promptu hazırladık. Akademi bölümümüzü ziyaret ederek satın alabilirsiniz.

İçeriğimizi bitirmeden önce yapay zeka ve gerçek bir yazar tarafından oluşturulan içeriklerin farkını inceleyelim:

Yapay Zeka İle Yazılan SEO uyumlu MakaleGerçek Bir Yazar Tarafından Oluşturulan Makale
Soğuk bir dil hakimdir.Akıcı ve anlaşılır bir dil kullanılır.
Tekrar eden cümleler ve kelimeler vardır.Cümleler ve paragraf düzenlidir ve kısa tutulur.
Yeterinde detaya yer verilmez.Önemli tüm detaylar vurgulanır.
Okuyucuların hemen çıkma oranı yüksektir.Okuyucular sayfada daha fazla vakit geçirir.

Sıkça Sorulan Sorular

ChatGPT Intihale girer mi?

ChatGPT genellikle intihale girmez. Fakat gelişmiş yapay zeka tespit araçlarında insan tarafından yazılmadığı anlaşılabilir.

ChatGPT Turnitinde gözükür mü?

Turnitin bir intihal aracıdır. ChatGPT, intihalden ziyade insan yazımı olmaması nedeniyle kabul edilmez. Çünkü adı üstünde yapaydır. Bunun tespiti de gelişmiş araçlarla rahatlıkla yapılabiliyor.

ChatGPT ile tez yazılır mı?

ChatGPT ile tez yazılabilir. Ancak bu etik değildir. Gelişen teknoloji ile yapay zeka ile yazılan içeriklerin tespiti kolaylaştı. Yani istenmeyen durumlarla karşılaşabilirsiniz.