Image
SEO Uyumlu Makale Yazma Programı Var Mı?

SEO Uyumlu Makale Yazma Programı Var Mı?

SEO uyumlu makale yazma programı olarak özel bir sistem mevcut değil. Program olarak genellikle SEMrush, Ahrefs, Grammarly ve Google Keyword Planner gibi anahtar kelime ve intihal denetleyicilerinden destek alınıyor.

SEO uyumlu makale alanda genellikle yapay zeka teknolojileri kullanılıyor. Yapay zeka denildiğinde birçoğumuzun aklına şüphesiz ChatGPT geliyor.

ChatGPT, dijital dünyayı adeta kasıp kavurdu. İçerikten yazılıma, reklamdan tanıtıma kadar sayısız sektörü derinden etkiledi. Hatta son güncellemeler ile grafik ve video endüstrisine de el attı.

Ciddi manada başarılı olduğu da söylenebilir. Fakat unutmamak gerekir ki, gerçek bir insanın yaptığı iş ile asla bir tutulamaz.

SEO uyumlu makale yazma programı, gerçek bir yazarın samimiyeti, titizliği ve dikkati yapay zeka ile karşılaştırılamaz. Şimdi ChatGPT ve SEO uyumlu içerik ilişkisine yakından bir göz atalım.

ChatGPT makale yazar mı?

SEO Uyumlu Makale Yazma Programı Var Mı, ChatGPT makale yazar mı?
SEO Uyumlu Makale Yazma Programı Var Mı, ChatGPT makale yazar mı?

ChatGPT elbette makale yazabilir. Bu tür yapay zeka teknolojileri ile detaylı, altbaşlıklı, kısmen SEO uyumlu metin üretebilmek mümkün.

Belirli bir konu hakkında ayrıntılı bilgi vererek, makalenizin nasıl olmasını istediğinizi belirtebilirsiniz. Örneğin, konuyu, hedef kitlenizi, yazının uzunluğunu ve tonunu belirterek işinizi kolaylaştıracak sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Bunun için kullanabileceğiniz pek çok prompt var. Dilerseniz Yigo Dijital Akademi platformumuzda bulunan profesyonel içerik promptlarını da deneyebilirsiniz.

ChatGPT her ne kadar işlerimizi kolaylaştırsa da profesyonel sonuçlar beklememek lazım. Bunu daha net anlayabilmeniz için ChatGPT ile gerçek bir yazarın ürettiği makale özelliklerini karşılaştırmaya karar verdik.

ChatGPT ile Üretilen MakalelerGerçek Bir Yazar Tarafından Üretilen Makaleler
Soğuk ve sıkıcı bir dilAkıcı ve anlaşılır bir dil
Bazı bölümler yüzeyselDetaylı anlatım
Tekrar eden cümleler ve kelimelerCümle yapısı ideal
Paragraflar ve cümleler uzunParagraflar ve cümleler kısa
Anahtar kelimeler zorla kullanılıyorAnahtar kelimeler doğal bir şekilde yerleştiriliyor

Yukarıdaki tabloda da göreceğiniz üzere gerçek bir yazar, SEO uyumlu makalede olması gereken özelliklere dikkat eder. SEO uyumlu makale yazma programı ChatGPT ise arama motorlarından aldığı verileri harmanlayarak ortaya yüzeysel bir sonuç çıkarır.

Peki, ChatGPT’yi kimler, hangi alanlarda kullanmalıdır?

  • Kaliteli içerik satın alacak durumunuz yoksa
  • İçerik yazma beceriniz yoksa
  • Sadece başlık, meta açıklama ve tanıtım yazısı gibi alanlarda kullanılacaksa
  • Amacınız okuyucuyu sitede tutmak yerine sadece tıklama almaksa

Yukarıdaki özelliklerden bir ya da birkaçı size göre ise ChatGPT’den içerik konusunda destek alabilirsiniz. Bunun dışında tavsiye etmiyoruz. Özellikle arama motorlarında üst sıralara çıkmak gibi bir hedefiniz varsa uzak durmalısınız. Ancak başlık, meta açıklama, reklam yazısı vb. alanlarda elbette yardım alabilirsiniz.

Yapay zeka makale yazma

SEO uyumlu makale yazma programı isteği genellikle Adsense üzerinden para kazanmak isteyenlerde görülüyor. Bunun yanında herhangi bir alanda hizmet veren siteler, bloglarını yapay zeka içeriklerle doldurmak isteyebiliyor.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yapay zeka ile makale üretebilirsiniz. Ancak okuyucuyu sitede tutamazsınız. Bunun nedeni de üstte bulunan tablomuzda belirttiğimiz farklardır.

Google arama motoru, artık tamamen okuyuculara fayda sağlayan içeriklere odaklanmış durumda. Ayrıca yapay zeka ile gerçek insan yazımını rahatlıkla ayırt edebiliyor.

Doğal olarak ChatGPT vb. sistemlerle üretilen makaleler sıralamalarda geri plana itiliyor. Tüm bunlara rağmen kullanmak istiyorsanız elbette tercih sizindir.

Konu özeti

SEO uyumlu makale yazma programı olarak genellikle ChatGPT kullanılır. Fakat isteklerinizi %100 oranında karşılamasını beklemeyin. Ayrıca SEO açısından da neredeyse hiç katkı sağlamayacağını bilmeniz lazım. Çünkü gerçek bir insanın yazdığı makale ile program yazımı bir tutulamaz. Adı üzerinde “YAPAY” zeka.

Sıkça Sorulan Sorular

Turnitin ChatGPT anlıyor mu?

Turnitin bir intihal programıdır. Kopya içeriklerin tespitinde kullanılır. ChatGPT ile üretilen içerikler genellikle intihale düşmez.

ChatGPT Intihale girer mi?

ChatGPT genel olarak intihale girmez. Fakat yapay zeka dedektörlerinde insan yazımı olmadığı ortaya çıkabilir.