Image
5 Dakikada SEO Uyumlu Metin Nedir Öğren

5 Dakikada SEO Uyumlu Metin Nedir Öğren

SEO uyumlu metin nedir, neden önemlidir? Deneyimli yazarlardan tavsiyeler ve püf noktalar sizlerle.

SEO uyumlu metin, arama motorları tarafından daha kolay bulunabilen ve üst sıralarda yer alabilen bir metin türüdür. Bu tür metinler, hem arama motorları hem de kullanıcılar için optimize edilirler.

Bildiğiniz üzere en popüler arama motoru Google’dır. Web site sahipleri, Google’da üst sıralara çıkmak için adeta yarış içerisindeler. İşte SEO uyumlu metin tam da bu noktada devreye giriyor. Peki, SEO uyumlu metin nedir, neden bu kadar önemlidir?

SEO uyumlu metin yazımı, belirli anahtar kelimelerin, başlıkların, alt başlıkların ve içerik yapısının dikkatli bir şekilde kullanılmasıyla gerçekleştirilir.

Amaç, içeriğin kalitesini üst düzeye çıkararak kullanıcıya fayda sağlayacak hale getirmek ve arama motorlarında üst sıraya çıkarmaktır.

Google, Yandex ve Bing gibi arama motorları artık tamamen kullanıcılara fayda sağlayan içeriklere odaklanmış durumda. Yani geçmiş dönemlerde olduğu gibi bol anahtar kelime kullanmak, kopya içerikler oluşturmak, etiketlerle boğmak vb. teknikler işe yaramamaktadır.

Kaliteli bir içerik yazmak disiplin, yaratıcılık ve titizlik ister. Mutlaka deneyimli kişiler tarafından çalışma yapılmalıdır.

Günümüzde SEO uyumlu makale alanında faaliyet gösteren sayısız kişi ve firma mevcut. Ancak her birinin tarzı ve kalitesi farklıdır. O nedenle çalışma yaptıracağınız kişi ya da firmayı iyi araştırmalısınız.

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

SEO uyumlu metin nedir, SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?
SEO uyumlu metin nedir, SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

Özellikle yeni web girişimcileri tarafından SEO uyumlu içerik nasıl yazılır sorusu ile çok sık karşılaşıyoruz. Bunun için dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar mevcut:

 • Rakiplerinizi inceleyin ve kullandıkları anahtar kelimeleri bir kenara not edin. Eğer web siteniz yeniyse en düşük hacimli anahtar kelimelerden başlayın.
 • İçerikleriniz min. 300 kelime olsun. Mümkünse 600 kelimeden aşağıya inmeyin. Ayrıca görseller ve tablolar ile zenginleştirin.
 • Başlığınız ilgi çekici olmalı ve içerisinde anahtar kelime mutlaka geçmelidir. Sayısız rakip arasından sıyrılabilmeniz için farkınız olmalıdır.
 • URL’leriniz kısa ve sade olmalıdır. İçerisinde anahtar kelime geçmelidir. Ekstra bir rakam ya da kelime kullanmanıza gerek yoktur.
 • Paragraflarınız ve cümleleriniz kısa olmalıdır. Ayrıca anahtar kelimeleri içeriğin başında, ortasında ve sonunda olacak şekilde düzenli bir şekilde dağıtmalısınız.
 • İçeriklerinizde iç link ve dış link kullanmaya özen göstermelisiniz. Fakat bunu abartmayın.
 • Anahtar kelimeleri kullanıcıları rahatsız edecek şekilde zorla yerleştirmeyin. Doğal bir şekilde kullandığınızdan emin olun.
 • H1, H2, H3 kullanımına dikkat edin. Ayrıca tekrar eden kelimelerden ve cümlelerden kaçının.

SEO uyumlu metin yazmak, dikkatli bir planlama ve strateji gerektirir. Anahtar kelime araştırmasından içerik yapısına, görsel kullanımından kullanıcı deneyimine kadar birçok faktör göz önünde bulundurulmalıdır.

Bu unsurlara dikkat ederek, hem arama motorları hem de kullanıcılar için optimize edilmiş, kaliteli ve bilgilendirici içerikler oluşturabilirsiniz.

Bu alanda kendinizi geliştirmek isterseniz Yigo Dijital Akademi platformumuzda bulunan SEO uyumlu makale yazarlığı e-book ya da birebir canlı eğitimimizi deneyebilirsiniz.

Örnek metinlere BURADAN göz atabilirsiniz.

SEO Uyumlu Makale Fiyatları

SEO uyumlu makale fiyatları firmadan firmaya değişiklik gösterir. Çünkü her ekibin tarzı, kalitesi ve işine gösterdiği özen farklıdır. Ancak yine de ortalama rakamlar söyleyebiliriz. Elde ettiğimiz piyasa verilerine göre seo uyumlu metin fiyatları şu şekildedir:

Yigo Dijital100 kelime fiyatı: 20 TL
Diğer firmalar100 kelime fiyatı 8 TL ila 50 TL arasında değişmektedir.

Yukarıdaki tabloda “diğer firmalar” alanındaki fiyatlar daha az ya da daha yüksek olacak şekilde değişebilir. Yigo Dijital fiyatları ise her senenin başında belirlenir ve sene sonuna kadar devam eder.

2024 yılı için standart makale fiyatımız 100 kelimesi 20 TL‘dir. Ekspress Makale (12 saatte teslim) fiyatımız ise 100 kelimesi 30 TL olarak belirlenmiştir.

Toplu alımlarda müşteri memnuniyeti adına bir miktar indirim sağlamaktayız. Detaylar için 08503046280 No’lu whatsapp hattımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Konu Özeti

SEO uyumlu metin, web sitelerin Google, Yandex ve Bing arama motorlarında daha yüksek sıralamalarda yer almasını sağlamak için optimize edilmiş içeriktir. Bu tür içerikleri oluşturabilmek için anahtar kelime araştırması, başlıklar, altbaşlıklar, meta açıklamalar, url yapısı, içerik uzunluğu ve anlatım dili gibi alanlara hakim olmak gerekir.

Böylece SEO uyumlu metin nedir sorusuna ve diğer detaylara değinmiş olduk. Bol pratik yapmayı unutmayın!

Sıkça Sorulan Sorular

SEO uyumlu URL nedir?

SEO uyumlu URL, içerisinde anahtar kelimenin geçtiği sade URL’dir. Ekstra bir kelime ya da rakam içermez.

SEO uyumlu başlık nedir?

SEO uyumlu başlık, 60 karakteri geçmeyen, ilgi çekici, merak uyandırıcı ve içerisinde anahtar kelimenin geçtiği başlktır.

3 thoughts on “5 Dakikada SEO Uyumlu Metin Nedir Öğren
 1. Spin Makale Nedir? Dikkat Edilmesi Gerekenler | Yigo Dijital

  […] SEO açısından da zerre kadar fayda sağladığı söylenemez. Çünkü arama motorları […]

  Haziran 27, 2024
 2. SEO Uyumlu Başlık kaç karakter olmalı? | Yigo Dijital

  […] uyumlu başlık (title tag) önemli bir SEO faktörüdür çünkü arama motorlarına içeriğinizin ne hakkında olduğunu anlatırken, […]

  Haziran 27, 2024
 3. Profesyonel Editörlük Hizmeti | Yigo Dijital

  […] Dijital, 5 seneyi aşkın süredir editörlük hizmeti ve SEO uyumlu makale alanında faaliyet göstermektedir. Bugüne kadar yüzlerce siteye editörlük desteği […]

  Temmuz 2, 2024

Comments are closed.