Image
SEO uyumlu metin yazarlığı nedir?

SEO uyumlu metin yazarlığı nedir?

SEO uyumlu metin yazarlığı, arama motorları ile uyumlu kaliteli içerik üretilmesini kapsar. Bildiğiniz üzere en popüler arama motoru Google’dır. Web siteler, Google’da öne çıkmak için bir takım SEO teknikleri uygularlar. SEO uyumlu metinlerde bu tekniklerin içerisindedir.

SEO’nun açılımı, “Arama Motoru Optimizasyonu” şeklindedir. SEO uyumlu metinlerde arama motorları için optimize edilmiş içeriklerdir. Tüm SEO uzmanlarının dediği gibi içerik, SEO’nun kalbidir. Bir web sitesinin sıralamasını etkileyen en önemli faktörlerden biridir.

Peki, standart bir metni SEO uyumlu yapan nedir? İlgi çekici başlıklar, anahtar kelimeler, içerik uzunluğu, iç&dış linkler, resimler, cümle yapısı, paragraf yapısı, altbaşlıklar vb. öğelerdir. SEO uyumlu içerik üretimi titizlik ve yaratıcılık ister.

SEO mantığı nedir?

SEO, “search engine optimization” yani arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Örn; Google’a herhangi bir arama terimi yazdığınızda karşınıza sayfalarca sonuç çıkar. Her sayfada onlarca site bulunur. Her sitenin sıralaması da farklıdır.

İşte SEO, web siteleri bu sıralamalarda öne çıkarmak için yapılan çalışmaları kapsar. Bu çalışmalardan kabaca bahsedecek olursak;

 • Site hızını arttırmak
 • Mobil uyumluluğu arttırmak
 • Kaliteli içeriklerle beslemek
 • Kullanıcıyı aşırı reklam ve dolulukla boğmamak
 • Domain yaşının yüksek olması
 • Kaliteli ve sitenizin konseptine uygun platformlardan tanıtım yazısı almak
 • İlgi çekici tasarımlar kullanmak

Yukarıdaki maddeler elbette daha da fazla uzatılabilir. Bunlar SEO çalışmalarına örnek amaçlıdır. Yüzeysel bir şekilde özetlemek gerekirse SEO, web sitemizi hız, tasarım, fonksiyonellik, otorite ve marka açısından rakiplerimize kıyasla daha üstün bir hale getirmektir.

SEO uyumlu yazı yazma ne demek?

SEO uyumlu yazı yazma ne demek?
SEO uyumlu yazı yazma ne demek?

SEO uyumlu yazı yazma, bir web sitesinin arama motorlarında daha üst sıralarda yer alabilmesi için belirli kriterlere uygun şekilde içerik üretme işlemidir. SEO (Search Engine Optimization) uyumlu içerikler, arama motorlarının algoritmalarına uygun olarak optimize edilir ve bu sayede daha fazla organik trafik çekebilirler.

 • Bir yazının SEO uyumlu olması için karşılaması gereken şartlardan bazıları şunlardır:
 • Kopya içerik barındırmaması ve tamamen özgün olması
 • İlgi çekici ve anahtar kelimemizin içerisinde geçtiği bir başlık
 • Kısa cümleler ve kısa paragraflar
 • Akıcı ve anlaşılır anlatım
 • Konunun olmadık yerde kesmeden gittiği yere kadar detaylandırılması
 • Geçiş kelimelerinin kullanılması
 • Anahtar kelimelerin vurgulanması

Bir içeriğin SEO uyumlu hale getirilmesi için yukarıdaki şartları karşılaması gerekmektedir. Tabi bu konuda dikkat edilmesi gereken daha fazla detay var. Ancak kafanızı karıştırmak istemiyoruz.

İçerik yazarlığı eğitimi nedir?

İçerik yazarlığı eğitimi, bireylere etkili, kaliteli ve SEO uyumlu içerik oluşturma becerilerini kazandıran bir eğitim programıdır. Yigo Dijital Akademi platformumuzda SEO uyumlu makale yazarlığına dair E-book ve birebir canlı eğitim seçeneklerimiz mevcuttur.

SEO uyumlu makale yazarlığı e-book

SEO uyumlu makale yazarlığı birebir canlı eğitim

SEO Metin Yazarlığı Eğitimi

SEO metin yazarlığı eğitimi için Yigo Dijital Akademi olarak 2 çeşit eğitim seçeneğimiz mevcut. Bunlardan birincisi e-kitabımızdır. İkincisi ise birebir canlı eğitimimizdir.

E-kitapta SEO uyumlu makale yazarlığına adım atabilmeniz ve kendinizi geliştirebilmeniz için önemli bilgilere yer verilmiştir. Her konuda içerik üretebileceğiniz özel teknikler ve püf noktalar bulunmaktadır.

Birebir canlı eğitim seçeneğimizde ise Google Meet üzerinden sizin belirlediğiniz gün ve saatlerde birebir eğitim verilir. A’dan Z’ye tüm detaylar işlenerek profesyonel bir şekilde içerik üretebilir hale gelmeniz sağlanır.

Yigo Dijital Akademi’yi Ziyaret Ettiniz Mi?

Yigo Dijital Akademi, içerik, seo, backlink ve eğitim odaklı bir platformdur. Burada profesyonel ekibimiz tarafından hazırlanmış e-kitaplar, SEO uyumlu makale eğitimi, editörlük eğitimi, checklist’ler ve backlink arşivleri bulunur.

Üstelik tüm bunları oldukça uygun fiyatlarla sunuyoruz. Daha önce ziyaret etmediyseniz çok şey kaçırmış olabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

SEO başlığı nasıl olmalı?

SEO başlığı mutlaka ilgi çekici ve merak uyandırıcı olmalıdır. Ayrıca içerisinde anahtar kelime geçmelidir. Ek olarak 60 karakteri aşmamalıdır.

SEO uyumlu makale kaç kelime olmalı?

SEO uyumlu makalenin kaç kelime olacağı konudan konuya değişiklik gösterir. Ancak önerilen min. kelime sayısı 300’dür. İdeal bir makale ise genellikle 600-1000 kelime arasıdır.

One thought on “SEO uyumlu metin yazarlığı nedir?
 1. SEO Uyumlu Metin Nedir? 5 DAKİKADA ÖĞREN | Yigo Dijital

  […] SEO uyumlu makale alanında faaliyet gösteren sayısız kişi ve firma mevcut. Ancak her birinin tarzı ve kalitesi […]

  Haziran 27, 2024

Comments are closed.