Image
İdeal Bir SEO Yazısı Kaç Kelime Olmalı?

İdeal Bir SEO Yazısı Kaç Kelime Olmalı?

SEO yazısı min. 300 kelime olmalıdır. Ancak bu durum konudan konuya değişebilir. Konu kapsamı genişse 300 kelimeyi doldurduğunuzda içeriği kesmemeniz gerekir.

Konuyu detayları ile ele almamak ve sonuca bağlamadan kesmek, kullanıcılara fayda sağlamaz. Arama motorları bu konuda oldukça hassas davranıyor. Google, Yandex ve Bing gibi arama motorları artık tamamen kullanıcılara fayda sağlayan içeriklere odaklanmış durumda.

Sırf SEO ve index kasmak için yayınlanan içerikler, arama motorlarının gözünde değersizdir. Çünkü kullanıcılar bu tür içeriklerin olduğu sayfalarda fazla vakit geçirmeden çıkarlar. Aradıklarını bulamazlar ve içeriği tüketmezler.

Örn; “Bitcoin Nedir, Ne İşe Yarar?” başlıklı bir içeriğin kapsamı geniştir. Bu makaleyi 300 kelime ile sınırlamak doğru olmaz. Bitcoin’in teknolojisi, amaçları, piyasadaki yeri, gizemli kurucusu, alternatifleri vb. pek çok öğe bulunmaktadır. Eğer konunuz yalnızca belirli bir alanı kapsıyorsa (Örn; PHP Nedir? gibi) daha kısa yazılar tercih edebilirsiniz.

Konuyu özetleyecek olursak; 300 kelime sınırını maksimum değil, minimum sınır olarak kullanmanız lazım. Aksi halde yetersiz ve değersiz içerik olarak algılanabilir.

1000 kelimelik makale nasıl yazılır?

SEO Yazısı Kaç Kelime Olmalı?
SEO Yazısı Kaç Kelime Olmalı, 1000 Kelime makale nasıl yazılır?

Web girişimcileri daha zengin ve etkili içerikler için 800 ya da 1000 kelime üzeri makaleler üretmeyi tercih ederler. Ancak bu çokta kolay bir iş değildir.

Kaliteli ve SEO uyumlu bir makale yazmak yaratıcılık, disiplin, özen, sabır ve dikkat ister. Bu konuda size birkaç tavsiyede bulunmak istiyoruz;

  • 1000 kelimelik makale için öncelikle kaynaklarınızı bir word dosyasına toplayın. Bu kaynaklardaki içerikleri tek bir bütün haline getirin. Yani tek bir kaynak haline gelsin.
  • Kaynaktaki içerikten 2’şer cümle olacak şekilde boşluk bırakın.
  • En baştan başlayarak 2’şerli halde ayırdığınız cümlelerden esinlenin ve kafanızda kurgulayarak değiştirin.
  • Sıkıldığınızda ya da yorulduğunuzda zorlamadan mola verin.
  • Son olarak değiştirdiğiniz tüm cümleleri birleştirin.

SEO Keywords nasıl olmalı?

SEO keywords konusunda önemli olan seçimdir. Eğer siteniz yeniyse yüksek aranma hacmine sahip keyword’lere odaklanmak yalnızca zaman kaybı olacaktır. Bu konuda sizlere tavsiyelerimiz şu şekildedir.

Yeni sitelerDüşük aranma hacimli keywords
Otorite kazanmaya başlamış sitelerOrta aranma hacmine sahip keywords
Popüler ve otoriter sitelerYüksek aranma hacmine sahip keywords

Bu aşamaları kademeler halinde atlamanız uzun vadede daha başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Konu Özeti

SEO yazısı için önerilen min. kelime sayısı 300’dür. Ancak bunu maksimum değil, minimum sınır olarak kullanmanız gerekir. İçerikleri belirli kelime sayıları çerçevesinde sınırlamak doğru değildir. Konu, gittiği yere kadar devam ettirilmeli ve detaylandırılmalıdır. Kullanıcılara fayda sağlamak ve iyi bir izlenim bırakmak her zaman önceliğiniz olmalıdır.

Yigo Dijital Akademi’yi Ziyaret Ettiniz Mi?

Yigo Dijital Akademi, içerik, seo, backlink ve eğitim odaklı bir platformdur. Burada profesyonel ekibimiz tarafından hazırlanmış e-kitaplar, SEO uyumlu makale eğitimi, editörlük eğitimi, checklist’ler ve backlink arşivleri bulunur.

Üstelik tüm bunları oldukça uygun fiyatlarla sunuyoruz. Daha önce ziyaret etmediyseniz çok şey kaçırmış olabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Anahtar kelime kaç tane olmalı?

Anahtar kelimede standart kullanım 100 kelimede 2 adet olacak şekildedir. Ancak bu anahtar kelimelerin nasıl ve içeriğin nerelerinde kullanıldığı da önemlidir.

SEO başlığı kaç karakter olmalı?

SEO başlığı 60 karakteri geçmemelidir. Aksi halde olumsuz etki yaratabilir.

One thought on “İdeal Bir SEO Yazısı Kaç Kelime Olmalı?
  1. SEO Uyumlu Metin Yazarlığı | Yigo Dijital

    […] SEO Uyumlu Metin Kaç Kelime Olmalı? […]

    Temmuz 4, 2024

Comments are closed.