Image
WordPress Resim Boyutları Kaç Olmalı?

WordPress Resim Boyutları Kaç Olmalı?

WordPress resim boyutları 50 KB ve altı olmalıdır. Bu konuda hassas davranmak, uzun vade de site hızınızı olumlu yönde etkileyecektir. Yüksek boyutlu resimler, sayfa hızınızı düşürür. Bu da SEO açısından eksi 1 puanın hanenize yazılması demektir.

WordPress Resimlerin Site Hızına Etkisi

Bildiğiniz üzere her gün binlerce web site faaliyete geçiyor. Dolayısıyla inanılmaz bir rekabet söz konusu. Bu rekabetten galip çıkabilme konusunda ise SEO devreye giriyor. Site hızı da en önemli SEO kriterlerinden biridir.

Web sitenizde bulunan bileşenler, reklamlar, kodlar, resimler, temalar vb. öğeler site hızını ciddi manada etkiler. Bunların içerisinde en büyük paya sahip olanlardan biride resimlerdir.

Resimleri anasayfamızda, hizmet sayfalarımızda, blog yazılarımızda kısacası her alanda kullanmaktayız. İhmal ve yanlış kullanım durumunda hızınız büyük oranda düşebilir. Buda SEO performansınızı olumsuz yönde etkiler.

WordPress Resimler Nasıl Kullanılmalı

Normalde resim optimizasyonu için pek çok kişi eklentilerden destek alır. Ama unutmamak gerekir ki eklentilerde siteye bir yüktür. Bunun için kendimiz manuel bir şekilde müdahalede bulunabiliriz. WordPress resim boyutları ve kullanımı konusunda aşağıdakilere dikkat etmenizi tavsiye ederiz:

  • Yüklediğiniz resimlerin 50 KB‘ı aşmamasına dikkat ediniz. Resim sıkıştırma işlemi için pratik bir platform olan TinyPNG‘yi kullanabilirsiniz.
  • Resim formatı konusunda endişelenmenize gerek yoktur. JPGPNG ya da Webp formatlarından dilediğinizi kullanabilirsiniz.
  • Özellikle anasayfanızda boyutlar küçük olsa bile haddinden fazla resim kullanımından kaçınmalısınız.
  • Normal şartlarda ideal resim boyutu 100 KB olarak kabul edilir. Ancak biz ekstra performans için 50 KB öneriyoruz.

Yavaş yüklenen bir site, kullanıcıların siteden hızlıca çıkmasına neden olabilir. Hızlı yüklenen bir site, kullanıcıların daha fazla vakit geçirmesini ve içerikle daha fazla etkileşimde bulunmasını sağlar. Resimler genellikle web sayfalarının en büyük bileşenlerinden biri olduğundan, onların doğru yönetilmesi ve optimize edilmesi sayfa yüklenme sürelerini ciddi şekilde etkiler.